Yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşmalı kombi nedir?   Konvansyonel kombilerle farkı nedir?    Küçük daireye yoğuşmalı kombi olur mu?

Konvansiyonel kombiler ve yoğuşmalı kombiler de baca tipi açısından hermetik kombi grubuna girereler. Yanma işlemi sonrasında ortaya çıkan atık gaz, konvansiyonel cihazlarda bacadan direkt atılırken, Yoğuşmalı cihazlarda bacadan atılmadan önce yoğuşma teknolojisi kullanılarak sisteme geri kazandırılarak ilave verim elde edilir. Bu sayede çevreye atılan atık gaz miktarı azalarak hava kirliliğinin önüne geçilir.

Yoğuşmalı Kombi 2015 yılından beri Avrupa Birliği ülkelerinde, zorunlu hale gelmiş bir teknolojidir.

Yoğuşmalı Kombi, normal hermetik kombiye göre %20 ye varan tasarruf sağlarlar . Isıtma performansı bakımından yoğuşmalı kombi ile normal hermetik kombi arasına farklılık yoktur yani 20 binlik yoğuşmalı kombi ile 20 binlik hermetik kombiden aynı miktarda ısı alırsınız. Doğalgaz fiyatlarının her geçen gün artması yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fiyat farkının daralması yoğuşmalı kombi tercihini arttırmıştır.

Ayrıca Avrupa enerji yasasından sebep sadece yoğuşmalı kombiler kullanılmaktadır . 2013 yılı itibari ile İGDAŞ yeni şartnamesinde normal hermetik kombilerin yoğuşmalı kombi ile değişimlerinde proje çizme zorunluluğunu kaldırmıştır. yani hermetik kombisini yoğuşmalı kombi ile değiştirmek isteyen kişiler proje çizilmeden sadece kombi değişim formu ile kombilerini yoğuşmalı kombi ile değiştirebilmektedir bu işlem aynı gün içerisinde halledilebilmektedir. 

Son zamanlarda ilk defa kombi taktıranlar ve kombisi bozulup yeni kombi almak isteyen müşterilerimiz  yoğuşmalı kombiyi tercih etme oranı oldukça yükselmiştir.Firmamız müsterilerimize yoğuşmalı kombi yi onerir. Yoğuşmalı kombi ile ilgili bilinen yanlışlar vardır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğiz

* Bunların en önemlisi yoğuşmalı kombiler küçük evlerde kullanılmaz!!!!   kesinlikle yanlıştır    .

Yoğuşmalı kombiler  50 metrekareden  250 metrekareye kadar kullanılabilir.

Küçük dairelerdeki tasarruf büyük dairelere göre biraz daha az olur ama mutlaka tasarruf olur. Örnek verirsek 80 metrekare daire için kışın gelecek doğalgaz faturası 150 tl ise buradaki tasarruf miktarı %20 tasarruf sağlayacağını düşünürsek 1 ayda 30 tl tasarruf sağlar . 180 metrekare bir dairenin doğalgaz faturası 300tl geldiğini düşünürsek bir aylık 60tl tasarruf sağlar. İstanbul için ortalama olarak 100 metrekare bir dairenin yıllık doğalgaz faturası toplamı 1500tl olduğunu düşünebiliriz. bu verilerle yıllık tasarruf yoğuşmalı kombi kullanılırsa 300tl sağlanacaktır. Normal kombi le yoğuşmalı kombi arasındaki fiyat farkı ortalama 500-600tl dir. yani 2-3 yıl gibi kısa bir zamanda yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark kapanır peki ilerleyen yılları düşünürsek ne olur? ortalama kombi ömrü 10 yıl olduğunu düşünelim ( 15-20 yıla kadar çalışan kombiler var) 10 yılda 3000tl cebinizde tasarruf olarak kalmaktadır yani hermetik kombi ile arasındaki farkı kapattıktan sonra 1 kombi parası daha cebinizde kalır. bu hesap doğalgaz fiyatlarınını hiç artmadığını düşünerek yapılmıştır yani kar’ınız bu hesaptan daha çok olabilir…

Yoğuşmalı kombileri maksimum tasarruflu kullanmak  için kalorifer sıcaklığını 50 derecenin üstünde çıkarmamak gerekir. 50 derecenin altında çalışma koşullarında %20 tasarruf sağlanır . evimiz 50 derecede ısınmıyor ve üstüne çıkıldı o zaman ne olur?  kalorifer derecesi 50 derecenin üstüne çıkartılırsa %20 tasarruf olmazda tasarruf miktarı %18 e düşebilir ,  %15 e düşebilir   fakat %10 tasarrufun altına düşmez ve mutlaka hermetik kombiye göre daha tasarrufludur. bir evde kombi sıcaklığı 50 derecenin üstünde çalışırsa evi ısıtıyorsa o zaman petek metrajı biraz arttırılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. fakat petek radyatör seçimlerinde genellikle opsiyonlu seçim yapıldığı için genellikle petek metrajını arttırmaya gerek kalmadan yoğuşmalı kombiler kullanılabiliyor.

Yerden ıstma sistemlerinde özellikle yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir ; çünkü yerden ıstma sistemlerinde kalorifer gidiş sıcaklık derecesi 40-45 derecenin üstüne çıkarılmaz bu sebepten yerden ısıtma sistemlerinde yoğuşmalı kombi kullanılırsa her zaman maksimum tasarruflu şekilde kullanılır .

Yoğuşmalı kombinin kullanılamayacağı yerler ; Yoğuşmalı kombilerin altından klimanın suyu gibi bir sıvı akar . Bu sıvı gazın yoğuşması sonucu çıkan sıvıdır , bunun mutlaka kapalı gidere bağlanması gerekir. direk olarak evin dışına verilemez !!! yoğuşmalı kombiler gider olmayan yere bağlanmazlar. kombinin takılacağı yer  balkonda ise kombinin bulunduğu yerden balkon giderine kadar bir yoğuşma gider hattı çekilmesi gerekir , kombinin takılacağı yer  mutfakta ise kombinin montaj edildiği yerden mutfak lavobosuna kadar bir gider hattı çekmek gerekir. Yoğuşmalı kombilerin banyolarda ve yatak odalarında kullanılması kesinlikle yasaktır gaz dağıtım kuruluşları kombinin bu alanlarda kullanılmasına izin vermemektedir.

+25 Yıllık Isıtma sektöründeki deneyimi ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.