Isı Pompası Ne Kadar Elektrik Harcar?

Isı Pompası Ne Kadar Elektrik Harcar?

Isı pompası ne kadar elektrik harcar konusu elbette bir diğer merak edilenlerden. Isı pompalarının elektrik tüketimleri heat pump klimaları tercih edip etmemenizde büyük etken olacaktır. Isı pompaları elektrik tüketirken farklı etmenlerden etkilenmektedirler. Bunlar:

  • Bina içi ısıtma sistemi

Bina içerisindeki ısıtıcı elemanlar düşük sıcaklık beslemesine göre tasarlanmışsa elektrik tüketimleri daha az olacaktır. Bina içerindeki ısıtma sistemi olarak yerden ısıtma, duvardan ısıtma, radyatör ya da fan coil olabilir. Isı pompasının çalışma mantığı ile ısıtma sisteminin birbirine uygun olması gerekmektedir.

  • Isı pompasının kaynağı

Isı pompası ne kadar elektrik harcar sorunuzun bir diğer cevabı da ısı pompasının kaynağıdır. Enerjinin alındığı doğal kaynağın stabil olması elektrik tüketimini etkilemektedir. Hava kaynaklı ısı pompasında doğal kaynak hava olduğu için elektrik tüketimi değişkendir. Hava kaynaklı ısı pompasının verimleri COP değeri ile ölçülür. COP 1 kw elektrik tüketimine karşılık binaya sağlanan toplam enerjidir. Örnek olarak COP 4.50 demek 1 kw. elektrik tüketimine karşılık 4.50 kw enerji sağlanıyor demektir.

Toprak kaynaklı ısı pompası kullanıldığında ise enerji daha stabil olarak görülür. Sabit bir COP ve elektrik tüketimi olduğu için ısı pompaları daha az elektrik harcar. Heat pump kullandığınız için faturalarınızda yüksek artış görmezsiniz.

  • Isı pompasının tasarımı ve markası

Isı pompası ya da heat pump klimalar tasarımına ve markasına göre de elektrik harcamaktadır. Isı pompası ne kadar elektrik tüketir sorunuza ısı pompasının markasıyla da cevap bulabilirsiniz. Kullanılan kompresörün ve diğer parçaların kalitesi ve tasarımı dahi ne kadar elektrik harcayacağınızı belirlemektedir.

Isı pompasının inverter kompresöre sahip olması durumunda elektrik tüketimi önemli oranda azalır. Inverter bina içerisindeki tüketime bağlı olarak kapasiteyi otomatik artırır ya da azaltır. Düşük elektrik tüketimi için kaliteli marka ve ısı pompası seçmeniz yararlı olacaktır.

+25 Yıllık Isıtma sektöründeki deneyimi ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.